Na co dzień budowa, w przerwie brydż…

Co budowa może mieć wspólnego z brydżem sportowym? Nic, chyba że do kart usiądą budowlańcy. Podlaska Okręgowa Izba Inżynierów Budownictwa zorganizowała już po raz drugi Mistrzostwa w Brydżu Sportowym w systemie par na zapis maksymalny.

II Mistrzostwa w Brydżu Sportowym

Rywalizacja była zacięta. Po sześciu rozdaniach zwycięska para Andrzej Błachno i Andrzej Balunowski byli poza podium. Lecz już po dwunastu zajmowali pierwsze miejsce i tak pozostało do końca turnieju. Drugie miejsce zajęli Mieczysław Kuźma i Janusz Galewski, trzecie – Wojciech i Katarzyna Konończukowie (na zdjęciu)

fot. Michał Pater (POIIB)

– Z wnioskiem o zorganizowanie mistrzostw wystąpiła Katarzyna Sawczuk na ubiegłorocznym Zjeździe Okręgowym POIIB – mówi Wojciech Kamiński, przewodniczący rady POIIB. – Termin listopadowy nie został wybrany przypadkowo. Już w grudniu odbędą się zawody ogólnopolskie o puchar przechodni Prezesa Rady Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa – pana Andrzeja Rocha Dobruckiego. W naszej izbie mamy wielu zapalonych graczy. Brydż  to gra analityczna – uczy logicznego myślenia, ale też współpracy. W tym roku po raz pierwszy stworzyliśmy możliwość udziału w turnieju osobom niezwiązanym z budownictwem i ku naszemu zaskoczeniu trzecie miejsce zajęła właśnie para dziennikarzy – Wojciech i Katarzyna Konończukowie – dodaje.

Mistrzostwa w Brydżu Sportowym – relacja z turnieju

Mistrzostwa były rozgrywane systemem par na zapis maksymalny. – W tym sposobie liczenia wyników nie jest istotne, czy dany zapis był lepszy (lub gorszy) od pozostałych, ale zlicza się zapisy gorsze, takie same i lepsze – mówi sędzia turnieju Grzegorz Zalewski. - Każdy zapis gorszy to 2 punkty turniejowe, po 1 punkcie przyznajemy za zapis taki jak analizowany. Zapisy lepsze nie są punktowane – dodaje.

– Bardzo dobrze przygotowany turniej – mówi Andrzej Błachno. – Znaliśmy możliwości przeciwników, często spotykamy się z niektórymi w trakcie rozgrywek ligowych PdZBS. W brydża grywamy w parze jeszcze od czasu studiów. W największej tego typu imprezie na Podlasiu – Memoriale Andrzeja Mera – graliśmy również. W turnieju indywidualnym na 70 osób zająłem 19. miejsce. W mistrzostwach Izby na pierwszy plan wysuwa się miła, koleżeńska atmosfera. W przerwie można porozmawiać nie tylko o wynikach, lecz także o problemach zawodowych – ocenia laureat I miejsca.

Zeszłorocznym zwycięzcom – Waldemarowi Święcickiemu i Ryszardowi Dobrowolskiemu – szczęcie nie dopisało. Zajęli ostatnie, ósme miejsce. - Byłem zaskoczony poziomem innych graczy – mówi Waldemar Święcicki. – To prawdziwi „turniejowcy” z ogromnym doświadczeniem. Obraliśmy złą taktykę. Zamiast  nie dopuszczać do wylicytowania przez przeciwników korzystnych kontraktów „szliśmy na kartę”. Potwierdzam bardzo dobrą organizację zawodów – imponujący wystrój sali kolumnowej białostockiej Astrorii, udział sponsorów, nagrody rzeczowe – tego w poprzednim roku nie było. Szczerzę gratuluję. Mam nadzieję, że w przyszłym roku ambicja i wola walki pozwolą nam stanąć na podium – dodaje.

Turniej nie był szczęśliwy również dla Piotra Latały – Prezesa Podlaskiego Związku Brydża Sportowego, który objął honorowy patronat nad Mistrzostwami POIIB i wspólnie Januszem Karpowiczem zajął siódme miejsce. Tuż przed nimi uplasowali się Piotr Nowara w parze z ubiegłorocznym mistrzem Polski w turnieju indywidualnym o puchar Prezesa PIIB, Waldemarem Ładowskim. 

– Zawody o małej liczbie rozdań mają to do siebie, że jedno lub dwa rozdania mają diametralny wpływ na wynik. – mówi Piotr Nowara. – Dużo zależy od przypadku. Przy dużej frekwencji i tym samym większej liczbie rund wynik procentowy jest bardziej obiektywny – dodaje.

– Na co dzień spotykamy się z inżynierami w trakcie szkoleń z zakresu naszych produktów i technologii – mówi Wojciech Parzych z firmy Geberit. – Każda forma integracji tego środowiska jest dobra. Stwarza okazję do wymiany stricte technicznej wiedzy – dodaje.

W dniach 9-11.12.2016 r. w Szczyrku odbędą się Ogólnopolskie mistrzostwa w brydżu sportowym PIIB. Drużyna POIIB będzie w nich uczestniczyć. – Liczę na to, że zajmiemy wysokie lokaty. Nie ukrywam, że chcemy zwyciężyć w turnieju teamów – podsumowuje Piotr Nowara.

„Murator” patronował medialnie temu wydarzeniu. Sponsorami wydarzenia były firmy: Geberit, Konekt systemy kominowe, Profix i Techtronic Industries Poland właściciel marki Milwaukee.

II Mistrzostwa w Brydżu Sportowym

– Brydż to gra olimpijska. To spotkanie środowiskowe miało bardzo ciekawą formułę. Gratuluję wszystkim udziału w rywalizacji. Liczę na to, że nasze narzędzia będą długo służyły laureatom turnieju – mówi Jacek Bednarski, Dyrektor Regionu Mazury firmy Profix. – Bardzo chętnie weźmiemy udział w kolejnym takim przedsięwzięciu – dodaje Piotr Kuciapski odpowiedzialny za promocję marki Milwaukee.

fot. Michał Pater (POIIB)
Tekst i zdjęcia: Michał Pater (POIIB)