Dom na czasie

Dach płaski

Anna Okołowska
Anna Okołowska
Ewa Trusewicz
Ewa Trusewicz

Przeżywa swój renesans. Rosnącą popularność zawdzięcza nie tylko modzie, ale także zaletom ekonomicznym, architektonicznym i użytkowym.

Wraca do łask po czasach, gdy był skazany na powszechną niechęć i kojarzony z PRL-owską architekturą. Teraz chętniej przypominane są czasy jego świetności z początku XX w. i międzywojniarozkwit modernizmu.

O tym, że dachy płaskie stają się coraz popularniejsze, najlepiej świadczy to, że dziś z reguły przekrywane są nimi przebudowywane domy-kostki z lat 60. i 70., a jeszcze nie tak dawno w tej konkurencji wygrywały dachy spadziste.

Przeciwko nim są jednak przepisy miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego, które preferują te z połaciami o kącie nachylenia 35-40o. Mimo to domów z płaskimi dachami jest coraz więcej w miastach i na działkach podmiejskich. Zapewne jedną z przyczyn jest to, że takie budynki lepiej wpisują się w gęstą zabudowę, na którą skazują nieduże działki. Jednak są też inne powody...

Dach płaski

Dowolne projektowanie planu budynku z dachem płaskim jest nieocenione w przypadku działek leśnych, ponieważ pozwala na takie ukształtowanie bryły, by zmieściła się między drzewami i ogranicza konieczność ich wycięcia. Projekt: Marcin Rubik

fot. Piotr Mastalerz

W artykule znajdziesz:

  • podpowiedzi, jakie możliwości architektoniczne daje wybór dachu płaskiego
  • wyjaśnienie, dlaczego warto go wybrać, jeśli mamy małą działkę
  • odpowiedź na pytanie, jakie oszczędności umożliwia dach płaski
  • informacje, jaką może mieć konstrukcję
  • detale umożliwiające odwodnienie stropodachu
zamkniety
Aby przeczytać cały artykuł, kup dostęp do Muratora ONLINE

Będziesz korzystać z całego Murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych

Wydanie: Murator 1/2017 Tekst Anna Okołowska, Ewa Trusewicz
warto przeczytać