Nowoczesność wyprowadzona w pole

Krzysztof Zięba
Krzysztof Zięba

Między lasem a pasmem pól, kilkadziesiąt kilometrów od Rzeszowa, samochody często zwalniają, by pasażerowie mogli sfotografować wyjątkowy dom energooszczędny.

Biała bryła budynku wyróżnia się na tle malowniczego pejzażu. W pobliżu nie ma wielu zabudowań. Najbliższy sąsiad mieszka 300 m dalej, kolejny dom oddzielony jest pasmem lasu. Inwestorzy szukali działki na uboczu, w pięknym otoczeniu, w promieniu kilkunastu kilometrów od rodzinnej miejscowości. Chcieli mieć bezpośredni zjazd z drogi, odsłoniętą wystawę od południowego zachodu, teren bez słupów energetycznych, las w sąsiedztwie. Mimo tych wszystkich warunków (zdawać by się mogło trudnych do spełnienia) miejsce na budowę znaleźli w ciągu trzech miesięcy. Dodatkową zaletą okazała się bliskość stadniny – jazda konna to jedno z ulubionych wspólnych zajęć pary. Pobliskie lasy dębowe są objęte ochroną w ramach programu Natura 2000, więc otoczenie nie powinno się zmienić.

Nowoczesność wyprowadzona w pole

Oszczędna, nowoczesna, ale nie monotonna architektura. Rytm nadają płaskie dachy umieszczone na kilku poziomach i różne geometryczne kształty okien

fot. Marcin Czechowicz

W artykule znajdziesz:

  • zdjęcia bryły i wnętrz
  • plany domu
  • informacje o nietypowej technologii, w jakiej został wzniesiony budynek
  • inspirujący pomysł podziału działki na tarasy
zamkniety
Aby przeczytać cały artykuł, kup dostęp do Muratora ONLINE

Będziesz korzystać z całego Murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych

Wydanie: Murator 9/2016 Tekst Krzysztof Zięba
Zdjęcia Marcin Czechowicz
Projekt architekt Bogusław Barnaś/BXBstudio
warto przeczytać
tematy z okładki