Dachy wystarczająco ciepłe

Izolacja w zgodzie z przepisami

Zuzanna Podwysocka
Zuzanna Podwysocka

Sprawdzamy, jakie rozwiązania proponują producenci izolacji, aby dach spełniał nowe wymagania zawarte w warunkach technicznych na 2017 r.

Wraz z producentami izolacji przygotowaliśmy podpowiedzi, czym i jak zaizolować dach nad poddaszem użytkowym, żeby być w zgodzie z nowymi przepisami.

Założyliśmy przy tym, że inwestorzy nie zawsze decydują się na ocieplanie na wyrost, pokazujemy więc przegrody o U między 0,16 a 0,18 W/(m2.K). W każdym przypadku ten parametr można łatwo zwiększyć, dodając kilka centymetrów ocieplenia. Aby zadowolić zwolenników różnych metod ocieplania, prezentujemy przykłady, w których termoizolację układa się między krokwiami, nad, a także pod nimi. Zrobiliśmy zestawienie dla rozmaitych materiałówtych popularnych, jak wełna skalna i szklana, oraz tych mniej rozpowszechnionych. Są wśród nich te poszukiwane przez zwolenników materiałów naturalnych – wełna drzewna i celulozaoraz zyskujące coraz większą popularność nowe technologie, czyli płyty poliuretanowe PIR, płyty rezolowe i izolacje natryskowe z pianki PUR.

Pod dobrze zaizolowanym dachem zimą się nie marznie, a latem nie jest za ciepło

fot. Piotr Mastalerz

W artykule znajdziesz:

  • opis materiałów stosowanych do ocieplenia dachu, zarówno tych popularnych, jak i mniej znanych
  • rysunki przekrojowe pokazujące układ warstw wraz z ich wymaganą grubością zaproponowane przez producentów różnych typów izolacji
  • zdjęcia
zamkniety
Aby przeczytać cały artykuł, kup dostęp do Muratora ONLINE

Będziesz korzystać z całego Murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych

Wydanie: Murator 1/2017 Tekst Zuzanna Podwysocka
warto przeczytać
tematy z okładki
Kolektory czy panele fotowoltaiczne – co się bardziej opłaca?
I kolektory, i panele fotowoltaiczne umożliwiają pozyskiwanie promieniowania słonecznego. Poprosiliśmy specjalistów: jednego z zakresu instalacji solarnych, drugiego – fotowoltaicznych, o...
KOLEKTORY SŁONECZNE