Domy z betonu komórkowego

Jak uniknąć błędów

Radosław Murat
Radosław Murat

Murowanie z betonu komórkowego jest na tyle proste, że często podejmują się tego również amatorzy. Błędy popełniają jednak nawet profesjonaliści. Przedstawiamy kilka wskazówek pomocnych w ich uniknięciu.

Beton komórkowy, zwany też gazobetonem, to jeden z najpopularniejszych i najtańszych materiałów budowlanych. Powstaje z piasku oraz cementu. W procesie produkcyjnym jest spieniany, dzięki czemu ma później porowatą konsystencję przypominającą nieco pumeks. Sprawia to, że jest dość lekki, a zawarte w jego komórkach powietrze zapewnia mu dobrą izolacyjność termiczną. Sympatię budowlańców zaskarbił sobie tym, że jest łatwy do cięcia i szlifowania.

Buduje się z niego domy o ścianach jednowarstwowych, niewymagających ocieplania oraz wszelkie pozostałe rodzaje murów, z działowymi i piwnicznymi włącznie.

Beton ten sprzedawany jest w postaci bloczków pełnych mających zazwyczaj specjalne zamki umożliwiające łączenie na pióro i wypust oraz wygodne uchwyty ułatwiające przenoszenie. Bloczki różnią się między sobą przede wszystkim gęstością, czyli odmianą. Odmiany 350 i 400 są najmniej twarde, za to wyróżniają się doskonałymi właściwościami termoizolacyjnymi. Bloczki o gęstości 500 i 600 mają wyższą wytrzymałość mechaniczną, lecz gorszą izolacyjność cieplną. Oprócz bloczków oferowane są płyty stropowe, pustaki stropowe, elementy nadprożowe i wieńcowe.

Na murarzy czekają liczne narzędzia ręczne przeznaczone specjalnie do tego materiału oraz wiele niezbędnych produktów dodatkowych, w tym zaprawy, drabinki zbrojeniowe i kotwy.

1. Żeby ściany nie podciągały wody

Mimo że beton komórkowy jest materiałem chłonnym, jest odporny na wodę – pod warunkiem jednak, że będzie mogła z niego odparować. Lepiej więc nie ryzykować i ochronić konstrukcję przed zamakaniem.

Podziemne ściany w domach z betonu komórkowego muruje się przeważnie z bloczków betonowych lub robi się betonowe ściany monolityczne. Przy budowie fundamentów należy zatem dołożyć wszelkich starań, aby zostały dobrze odizolowane od...

Domy z betonu komórkowego
fot. SOLBET

W artykule znajdziesz:

  • podstawowe informacje na temat betonu komórkowego jako budulca ścian w domach jednorodzinnych
  • 8 typowych błędów, które można popełnić podczas wznoszenia ścian z tego materiału, oraz podpowiedzi, jak ich uniknąć
zamkniety
Aby przeczytać cały artykuł, kup dostęp do Muratora ONLINE

Będziesz korzystać z całego Murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych

Tekst Radosław Murat
Wydanie Murator 2/2011
warto przeczytać
tematy z okładki