Trudny detal

Hydroizolacja słupa zbrojonego

Uszczelnienia krystaliczne

Maciej Rokiel
Maciej Rokiel

Gdy na ławie fundamentowej (czasem poszerzonej) opiera się żelbetowy słup, wychodzące z niej pionowe pręty ze stali zbrojeniowej utrudniają wykonanie poziomych powłok hydroizolacyjnych. Jak uszczelnić takie miejsce?

Ławy i ściany fundamentowe bezpośrednio stykają się z gruntem, więc należy zabezpieczyć je przed wilgocią lub wodą. Wykonuje się w tym celu izolacje pionowe i poziome, które trzeba ze sobą połączyć, bo muszą one tworzyć szczelną, ciągłą powłokę odcinającą dostęp wilgoci do fundamentów oraz wyższych partii budynku.

Czasem jednak w projekcie domu są przewidziane monolityczne słupy żelbetowe (rdzenie), które muszą być oparte na ławie czy stopie fundamentowej – zależy to od wielkości obciążeń i nośności gruntu. Podczas budowy w tym miejscu ze stopy albo ławy wypuszcza się zbrojenie, które później jest zabetonowywane w rdzeniu.

Słup żelbetowy połączony ze ścianą fundamentową bez prawidłowo wykonanej hydroizolacji podciąga kapilarnie wodę, co widać na posadzce piwnicy

fot. Maciej Rokiel

W artykule znajdziesz:

  • wyjaśnienie, jakie materiały można stosować do tego typu uszczelnień, a które są niedopuszczalne
  • informacje, jak wykonać szczelną izolację poziomą w miejscu połączenia słupów żelbetowych z ławą lub stopą fundamentową
  • zdjęcia i rysunki technicze ułatwiające poprawne ułożenie izolacji
  • ofertę rynkową preparatów, które możemy wykorzystać do takiego uszczelnienia
zamkniety
Aby przeczytać cały artykuł, kup dostęp do Muratora ONLINE

Będziesz korzystać z całego Murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych

Wydanie: Murator 8/2016 Tekst Maciej Rokiel, Polskie Stowarzyszenie Mykologów Budownictwa
warto przeczytać