Jak uciszyć panele

Radosław Murat
Radosław Murat

Paneli podłogowych z reguły nie przykleja się do podłoża. Dlatego jeśli nie umieścimy pod nimi odpowiedniego podkładu, każdy nasz krok będą oznajmiać głośnym stuknięciem.

Czy podkłady faktycznie wyciszają

Użytkownicy podłóg z paneli mogą narzekać na dwa rodzaje dźwięków. Pierwsze to dźwięki odbite, powstające w momencie, gdy coś stuka o podłogę. Rozchodzą się one w pomieszczeniu, w którym panele są ułożone. Drugie to dźwięki transmisyjne, które mogą przenikać przez strop.

Sceptycy uważają, że nic nie jest w stanie zapobiec odgłosowi stukania o panele. Całkowite wyeliminowanie dźwięków odbitych rzeczywiście jest niemożliwe, ale można je znacznie wyciszyć. Podkłady mają spełnić właśnie taką funkcję. Ich zdolność do redukcji tych dźwięków podaje się przeważnie w procentach.

Podkłady mogą ponadto poprawić akustykę stropu, czyli tłumić dźwięki transmisyjne. Ma to znaczenie zwłaszcza w domach wielorodzinnych, których mieszkańcy często skarżą się na odgłos tupania dobiegający z mieszkania sąsiadów. Dyskomfort tego rodzaju jest zwykle wynikiem złej izolacji akustycznej stropu. Deweloperzy chętnie umieszczają bowiem pod podkładami podłogowymi w mieszkaniach najtańszy styropian, który nie służy do wyciszania dźwięków uderzeniowych, tylko do izolowania cieplnego. Lepsza jest wełna mineralna lub specjalny styropian akustyczny, ale to drogie produkty. Podkład akustyczny pod panelami będzie amortyzować kroki i jest szansa, że odgłosy chodzenia nie przenikną przez strop. Zdolność tłumienia dźwięków transmisyjnych podaje się w decybelach. Im wyższa wartość, tym lepiej.

Problem z doborem odpowiedniego podkładu polega na tym, że trudno znaleźć produkt, który będzie równie dobrze tłumił oba wymienione rodzaje dźwięków.

Gdyby panele ważyły 1,5-2 kg (każdy z nich), ani uderzające o nie obcasy, ani psie pazurki nie wywołałyby żadnego odgłosu. Są jednak bardzo lekkie i niezbyt grube, więc wymagają dodatkowej izolacji. Do tego właśnie służą podkłady

fot. Mariusz Bykowski

W artykule znajdziesz:

  • obszerne zestawienie materiałów do wykonywania izolacji pod podłogę z paneli
  • opinie czytelników dotyczące poszczególnych materiałów wyciszających
  • instrukcję montażu wyciszenia krok po kroku
  • witrynę ze zdjęciami oraz cenami bardziej i mniej popularnych podkładów podłogowych
zamkniety
Aby przeczytać cały artykuł, kup dostęp do Muratora ONLINE

Będziesz korzystać z całego Murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych

Wydanie: Murator 6/2015 Tekst Radosław Murat
warto przeczytać
tematy z okładki
Kolektory czy panele fotowoltaiczne – co się bardziej opłaca?
I kolektory, i panele fotowoltaiczne umożliwiają pozyskiwanie promieniowania słonecznego. Poprosiliśmy specjalistów: jednego z zakresu instalacji solarnych, drugiego – fotowoltaicznych, o...
KOLEKTORY SŁONECZNE