Technologie

Ściana jednowarstwowa

Anna Kazimierowicz
Anna Kazimierowicz
Olga Bruź
Olga Bruź

Czy po zaostrzeniu wymagań dotyczących izolacyjności przegród zewnętrznych można jeszcze budować ściany jednowarstwowe? Sprawdźmy, jakie materiały się do tego nadają.

Od ścian dwu- i trójwarstwowych odróżnia je to, że składają się tylko z jednej warstwy elementów murowych. Ściany trójwarstwowe składają się z warstwy konstrukcyjnej, izolacyjnej i osłonowej. Przegrody dwuwarstwowe mają te dwie pierwsze.

W ścianie jednowarstwowej jedna warstwa bloczków ma taką grubość i właściwości cieplne, że jest nie tylko konstrukcją przenoszącą obciążenia z całego domu na fundamenty, ale także termoizolacją. Ta technologia pozwala uniknąć trudnego etapu – ocieplania – i dzięki temu skrócić czas budowy domu. Budowa jednej warstwy muru z wielkowymiarowych elementów zajmuje znacznie mniej czasu. Prostsze jest także wykończenie ścian. Wykańcza się je na zewnątrz i wewnątrz tynkiem cienkowarstwowym lub dowolnym tynkiem o standardowej grubości.

Jednak technologia jednowarstwowa wymaga od wykonawców wielkiej dyscypliny i staranności wykonania. Mur musi być bez usterek, bez mostków termicznych. Do wzniesienia odpowiednio ciepłych murów jednowarstwowych trzeba wykorzystać materiały o wystarczająco ...

Ściana jednowarstwowa

Mur jednowarstwowy z elementów o dużej nośności i niskim współczynniku przewodzenia ciepła pełni jednocześnie funkcję konstrukcji i termoizolacji

fot. Wienerberger

W artykule znajdziesz:

  • charakterystykę ścian jednowarstwowych
  • odpowiedź na pytanie, jakie materiały nadają sie do wznoszenia ścian w takiej technologii
  • podpowiedzi, jak murować ściany jednowarstwowe
  • zestawienie grubości muru w zależności od materiału i współczynnika U ściany
zamkniety
Aby przeczytać cały artykuł, kup dostęp do Muratora ONLINE

Będziesz korzystać z całego Murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych

Wydanie: Murator 7/2017 Tekst Olga Bruź, Anna Kazimierowicz
warto przeczytać
tematy z okładki