Ściany dwuwarstwowe bez błędów

Robert Łada
Robert Łada
Zuzanna Podwysocka
Zuzanna Podwysocka

Przypominamy prawidłowe rozwiązania techniczne oraz ostrzegamy przed błędami.

Ściana zewnętrzna pełni funkcję osłonową, jest też jednym z podstawowych elementów konstrukcyjnych budynku, bo przenosi obciążenia ze stropów międzykondygnacyjnych oraz dachu. W Polsce najczęściej spotykana jest ściana dwuwarstwowa. Ten z pozoru nieskomplikowany pod względem technologicznym element domu musi być prawidłowo wykonany i zaprojektowany. Projekt budowlany w zakresie umożliwiającym uzyskanie pozwolenia na budowę zawiera opis technologii oraz wyszczególnienie materiałów, z których ma powstać budynek.

Nie uwzględnia natomiast szczegółowych rozwiązań detali budowlanych pokazujących, jak należy je wykonać. Wykonawcy i producenci budowlani mogą je sami proponować. Czasami robi to architekt w ramach projektu wykonawczego lub nadzorów autorskich. Pokazujemy trudne miejsca w ścianie dwuwarstwowej na dwóch przekrojach budowlanych przez ścianę zewnętrzną domu jednorodzinnego parterowego, niepodpiwniczonego, z użytkowym poddaszem i dachem dwuspadowym.

W artykule znajdziesz:

  • opisane najważniejsze elementy ściany dwuwarstwowej
  • przykładowe rysunki prawidłowo rozwiązanych detali
  • informacje na temat błędów, jakie mogą zostać popełnione w tych miejscach
zamkniety
Aby przeczytać cały artykuł, kup dostęp do Muratora ONLINE

Będziesz korzystać z całego Murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych

Wydanie: Murator 3/2017 Tekst architekt Robert Łada, Zuzanna Podwysocka
warto przeczytać
tematy z okładki
Kolektory czy panele fotowoltaiczne – co się bardziej opłaca?
I kolektory, i panele fotowoltaiczne umożliwiają pozyskiwanie promieniowania słonecznego. Poprosiliśmy specjalistów: jednego z zakresu instalacji solarnych, drugiego – fotowoltaicznych, o...
KOLEKTORY SŁONECZNE