Ściany na rok 2017

Wyceniamy przepisowo ciepłe przegrody dwuwarstwowe

Adrian Chmielewski
Adrian Chmielewski
Szymon Firląg
Szymon Firląg

Jak grube ściany trzeba będzie budować od 2017 r.? Ile będą kosztowały? Prezentujemy wyliczenia.

Nowe przepisy obejmą wszystkie budynki, których projekt zostanie złożony w celu uzyskania pozwolenia na budowę po 1 stycznia 2017 r. Tym, którzy jeszcze nie wybrali, z czego zbudują ściany w nowym domu, przydadzą się przykładowe propozycje przegród spełniających warunek UC(max) ≤ 0,23 W/(m2.K) wraz z analizą kosztów materiałów murowych, izolacji oraz robocizny.

Dlaczego dwuwarstwowa

Dobrze zaprojektowane i wykonane ściany murowe powinny charakteryzować się odpowiednią dla danego budynku nośnością, wystarczającą izolacyjnością cieplną i akustyczną, brakiem mostków cieplnych, wysoką akumulacyjnością i statecznością cieplną. Te wszystkie kryteria najlepiej spełniają ściany kilkuwarstwowe. Są one też najchętniej wybierane przez budujących domy.

Innym rodzajem ściany zewnętrznej jest ściana jednowarstwowa (z jednego materiału). Obecnie producenci materiałów murowych oferują elementy ścienne o bardzo dobrych właściwościach izolacyjnych, z których da się wybudować jednorodną przegrodę spełniającą najnowsze wymagania cieplne, o grubości mniejszej niż 40 cm. Jednak mimo swojej atrakcyjności ściany jednowarstwowe są obecnie rozwiązaniem mniej popularnym. Trudniej się je projektuje oraz wykonuje – na obu etapach pojawiają się problemy z zaizolowaniem mostków termicznych.

Zdecydowanie najpopularniejszym rozwiązaniem jest ściana dwuwarstwowa, z wewnętrzną warstwą nośną i izolacją termiczną od zewnętrznej strony budynku, dlatego właśnie takie konstrukcje przyjęto do wyceny.

Ściany na rok 2017

Chcąc być w zgodzie z nowymi przepisami, nie trzeba wcale układać bardzo grubej warstwy dostępnych obecnie materiałów ociepleniowych. Z przeprowadzonej analizy wynika, że w zależności od rodzaju konstrukcji, wystarczy od 7 do 13 cm materiału izolacyjnego o współczynniku przewodzenia ciepła λ równym 0,032 W/(m.K)

fot. Andrzej T. Papliński

W artykule znajdziesz:

  • analizę kosztów ścian dwuwarstwowych zbudowanych z rozmaitych popularnych materiałów murowych z warstwą izolacyjną ze styropianu
  • wyjaśnienie sposobu, w jaki wykonano obliczenia
  • zestawienie całkowitych kosztów wykończonych przegród obejmujące robociznę oraz materiały
zamkniety
Aby przeczytać cały artykuł, kup dostęp do Muratora ONLINE

Będziesz korzystać z całego Murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych

Wydanie: Murator 12/2016 Tekst Adrian Chmielewski, Szymon Firląg
warto przeczytać