Sposoby izolowania skosów

Zuzanna Podwysocka
Zuzanna Podwysocka

Poddasze przeznaczone na funkcje mieszkalne można ocieplić na wiele sposobów. Jakie mamy możliwości?

To, w jaki sposób ułożymy materiał ociepleniowy, zależy od tego, który fragment poddasza będziemy wykorzystywać na cele użytkowe, rodzaju materiału zastosowanego do zrobienia izolacji i warstw w dachu. Ważne jest też to, jak ma wyglądać wnętrze. Można zakryć krokwie izolacją albo przy okazji ocieplania wyeksponować część lub całość konstrukcji dachu.

Kształt poddasza i ocieplenia

Nie zawsze wykorzystuje się całą kubaturę poddasza. Żeby nie wydawać pieniędzy na ogrzewanie nieużywanej przestrzeni, najczęściej oddziela się płaskim sufitem nieużytkowy trójkąt w szczycie dachu. Okładzinę sufitu podczepia się wtedy na wieszakach bądź ruszcie do poziomych belek konstrukcji dachu (jętek albo kleszczy). Jeśli połać dachu schodzi nisko do stropu niższej kondygnacji, często buduje się przedściankę odcinającą nieużytkowe skosy. Są one zbyt niskie, aby można je było rozsądnie zagospodarować, i mogą być używane tylko jako przestrzeń do składowania. Warstwę ocieplenia układa się wtedy na suficie poddasza, w skosach połaci oraz za przedścianką. Żeby ciepło nie uciekało z niższej kondygnacji przez fragmenty stropu za przedścianką, także je trzeba ocieplić. Połacie dachu w trójkącie nad poddaszem użytkowym i między przedścianką a murłatą mogą pozostać nieocieplone.

Sposoby izolowania skosów

Aby pod skosami powstało przytulne wnętrze, trzeba je dobrze ocieplić. Nie możemy też zapominać o prawidłowej wentylacji tej części domu

fot. Michał Skorupski

W artykule znajdziesz:

  • rysunki pokazujące sposób ułożenia (przebieg) izolacji na poddaszu
  • informacje, jaka grubość ocieplenia spełni obecne wymagania termiczne
  • porady dotyczące doboru rodzaju izolacji do wybranej metody ocieplania
zamkniety
Aby przeczytać cały artykuł, kup dostęp do Muratora ONLINE

Będziesz korzystać z całego Murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych

Wydanie: Murator 2/2017 Tekst Zuzanna Podwysocka
warto przeczytać