Superciepłe izolacje

Zuzanna Podwysocka
Zuzanna Podwysocka

Projektanci i wykonawcy coraz odważniej sięgają po superciepłe izolacje, a producenci oferują je w coraz szerszym asortymencie.

Zastosowanie grubej warstwy izolacji o standardowym współczynniku przewodzenia ciepła λ, czyli 0,034-0,040 W/(m.K), jest czasami niewskazane albo nawet niemożliwe. Należy wtedy sięgnąć po materiały, które da się ułożyć w cieńszej warstwie. Najczęściej spotykamy się z taką sytuacją podczas remontów, przebudów lub realizując nietypowe rozwiązania projektowe. Zdarza się też niestety tak, że trzeba korygować błędy wykonawcze bądź architektoniczne i użycie materiału o bardzo dobrej izolacyjności jest jedynym wyjściem pozwalającym na wykonanie prawidłowego ocieplenia.

Niektórzy rekomendują stosowanie bardzo ciepłych materiałów do izolowania nowo budowanych obiektów, ponieważ dzięki cieńszej warstwie uzyskuje się węższe przegrody i większą powierzchnię lub kubaturę. Nowoczesne superciepłe materiały łączy się też z tradycyjnymi izolatorami. Ich właściwości uzupełniają się wtedy, a cała przegroda jest węższa. Na rynku jest coraz bogatsza oferta izolacji o bardzo dobrych parametrach termicznych. Przyjrzyjmy się im.

Superciepłe izolacje

Refleksyjne maty izolacyjne składają się z wielu warstw. Ich działanie polega głównie na odbijaniu promieniowania cieplnego

fot. ALUTHERM

W artykule znajdziesz:

  • zestawienie materiałów o parametrach izolacyjności cieplnej lepszych niż standardowe
  • opis ich budowy i właściwości fizycznych
  • przykłady użycia
  • fotografie z budów, gdzie stosowano takie izolacje
zamkniety
Aby przeczytać cały artykuł, kup dostęp do Muratora ONLINE

Będziesz korzystać z całego Murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych

Wydanie: Murator 4/2017 Tekst Zuzanna Podwysocka
warto przeczytać
tematy z okładki
Kolektory czy panele fotowoltaiczne – co się bardziej opłaca?
I kolektory, i panele fotowoltaiczne umożliwiają pozyskiwanie promieniowania słonecznego. Poprosiliśmy specjalistów: jednego z zakresu instalacji solarnych, drugiego – fotowoltaicznych, o...
KOLEKTORY SŁONECZNE