Test farb i impregnatów do drewna

Radosław Murat
Radosław Murat

Góralskie przysłowie „Jak się nie przewrócisz, to się nie nauczysz” zastąpiliśmy naszym – „Jak nie przetestujesz, to nie pomalujesz”. Zamiast wierzyć w reklamowe slogany, postanowiliśmy sami domowym sposobem przetestować farby i impregnaty do drewna. Oto, co się okazało.

Aby zbadać jakość impregnatów i farb, nie zawsze konieczne jest specjalistyczne laboratorium. My postanowiliśmy poddać je testom na działce, wykorzystując jej naturalne walory. Kupiliśmy więc na chybił trafił pięć puszek farby oraz pięć puszek impregnatu i pomalowaliśmy nimi drewno, które potem umieściliśmy w miejscach narażonych na warunki ekstremalne.

Po półtora roku badań mamy dobrą informację. Na sklepowych półkach stoją produkty niezłej jakości i w zasadzie można wybierać w ciemno. Te, które my kupiliśmy, pierwszy okres testów przetrwały w znakomitej wręcz kondycji.

Test farb i impregnatów do drewna

Deski zabezpieczone farbą lub impregnatem pierwszy rok przetrwały bez uszczerbku. Nawet kolory zachowały swą intensywność. Jedynie te, które tkwiły w środowisku wilgotnym, nasiąkły powierzchniowo wodą, ale już po kilku godzinach wyschły i wyglądały niemal jak przed testem. Sosnowe listwy podzieliliśmy na 30-centymetrowe odcinki i pomalowaliśmy. Później zostały ponumerowane i opisane

W artykule znajdziesz:

  • opowieść o tym, jak przygotowaliśmy test farb i impregnatów do drewna
  • wstępne wnioski, które nasunęły się jeszcze przed zakończeniem badania
zamkniety
Aby przeczytać cały artykuł, kup dostęp do Muratora ONLINE

Będziesz korzystać z całego Murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych

Wydanie: Murator 9/2013 Tekst Radosław Murat
Zdjęcia Magdalena Murat
warto przeczytać
tematy z okładki