dodatek do muratora

20 sposobów na tańsze ogrzewanie

Zainstaluj kozę lub kominek
tańsze paliwo

Kominek i koza – tanie i wydajne źródła ciepła

To tanie i wydajne źródło ciepła. W porównaniu do innych paliw drewno nie kosztuje wiele i zalicza się do ekologicznych. Z jego spalania powstaje tylko tyle dwutlenku węgla, ile wcześniej wykorzystały drzewa w procesie fotosyntezy.
Włącz kominek do c.o.
tańsze paliwo

Kominek w instalacji c.o. Korzystaj z taniego ciepła

Kominek może dostarczać więcej ciepła, niż potrzeba do ogrzewania pomieszczenia, w którym się znajduje. Jeśli nie zadbasz o możliwość rozprowadzania ciepła do sąsiednich pomieszczeń, to w miejscach oddalonych od kominka nie odczujesz jego działania.
Zainstaluj kocioł na drewno
tańsze paliwo

Tanie ogrzewanie drewnem. Jakiego kotła szukać?

Drewno i biomasa to jedne z najtańszych i łatwo dostępnych paliw. Możemy uzupełniać ich zasoby, sadząc rośliny, które w niedługim czasie stają się odpowiednie, by w wyniku ich spalania uzyskać ciepło. To sprawia, że koszty ogrzewania drewnem i biomasą pozostaną atrakcyjnie niskie.
Wybierz nowoczesny kocioł węglowy
tańsze paliwo

Ogrzewanie węglem? Tylko w nowoczesnym kotle!

Węgiel jest u nas najczęściej wybieranym paliwem do kotłów grzewczych, bo jest stosunkowo tani. Na rynku jest kilka odmian węgla i parę rodzajów kotłów na to paliwo.
Korzystaj z drugiej taryfy
tańsze paliwo

Jak zmniejszyć koszty ogrzewania energią elektryczną

Koszty ogrzewania energią elektryczną są stosunkowo duże. Za to urządzenia do ogrzewania elektrycznego są tanie, a ich instalacja bardzo prosta. A zatem, jeśli nie masz innych możliwości ogrzewania domu, zastanów się, co zrobić, by ogrzewanie elektryczne nie było bardzo drogie.
Łącz źródła ciepła
tańsze paliwo

Ile możesz zyskać, łącząc różne źródła ciepła

Kotły na tanie paliwa stałe zwykle są kłopotliwe w obsłudze, urządzenia korzystające z energii słonecznej nie działają w każdych warunkach, a eksploatacja bezobsługowych kotłów dużo kosztuje. Ale to wszystko nie ma dużego znaczenia, jeśli ma się możliwość używania tych urządzeń na zmianę.
Pomyśl o nietypowym ogrzewaniu
tańsze paliwo

Nietypowe systemy ogrzewania. Ile kosztują i co można dzięki nim zyskać?

Przedstawiamy trzy mniej znane, a interesujące sposoby ogrzewania: hypocaustum, ogrzewanie fazowe, a także ogrzewanie z rekuperatorem. Dowiedz się, ile kosztują i jakie korzyści wynikają z ich zastosowania.
Zainstaluj pompę ciepła
to, co daje natura

Pompa ciepła do ogrzewania. Kiedy jest tanio?

Stosuje się ją do ogrzewania pomieszczeń ciepłem z otoczenia – gruntu, powietrza albo wody. Eksploatacja pompy jest niekłopotliwa – jej działanie jest w pełni zautomatyzowane, nie trzeba pamiętać o paliwie, nie ma spalin, problemów z kominem i wentylacją – a koszty ogrzewania są niewielkie.
Wykorzystaj kolektory
to, co daje natura

Darmowe ciepło z energii słonecznej. Kolektory do podgrzewania wody

Kolektory słoneczne możesz wykorzystać do podgrzewania wody i częściowo do ogrzewania pomieszczeń. To drugie zastosowanie nie jest u nas popularne, bo ilość energii dostarczanej przez kolektory w sezonie grzewczym jest nieduża, a koszt zakupu instalacji wysoki.
Łap ciepło
to, co daje natura

Systemy biernego pozyskiwania ciepła. Jak zaprojektować dom, żeby łapał ciepło

Wykorzystywaniu darmowej energii słonecznej do ogrzewania domu sprzyjają tak zwane systemy biernego pozyskiwania ciepła. Są to przede wszystkim rozwiązania architektoniczne, więc by je zastosować, trzeba je przewidzieć już na etapie projektu, a nawet zakupu działki.
Wymień kocioł na lepszy
nie trać ciepła

Lepszy kocioł – tańsze ogrzewanie. Jak wybrać nowe urządzenie do ogrzewania?

Kocioł powinien być niezawodny i trwały, a jego obsługa nie może być skomplikowana. Powinien też zużywać jak najmniej paliwa, czyli mieć jak najwyższą sprawność, z czego wynikają nie tylko niższe koszty ogrzewania, ale także mniejsza emisja szkodliwych substancji do atmosfery.
Nie grzej bez sensu
nie trać ciepła

Proste rozwiązania, które obniżą koszty ogrzewania domu

Aby zmniejszyć koszty ogrzewania domu, nie wystarczą nowoczesna instalacja i kocioł o wysokiej sprawności. Trzeba jeszcze wyposażyć system grzewczy w elementy umożliwiające regulację ilości dostarczanego ciepła, a później wykorzystywać ich możliwości na co dzień.
Oszczędnie z ciepłą wodą
nie trać ciepła

Sposoby na oszczędne podgrzewanie wody

Niezależnie od tego, jak ciepła woda jest przygotowywana w Twoim domu (centralnie przez kocioł dwufunkcyjny, zasobnik podłączony do kotła jednofunkcyjnego czy w podgrzewaczu miejscowym), warto zadbać o to, aby pochłaniało to jak najmniej energii. Jak to zrobić?
Wietrz tyle, ile trzeba
nie trać ciepła

Wietrzenie w domu bez strat energii. Jak to zrobić?

Aby zapewnić świeże powietrze w domu, musisz go wietrzyć. Jak to robić zimą, by nie powodować nadmiernych strat ciepła i wzrostu kosztów ogrzewania?
Odzyskuj ciepło z powietrza
nie trać ciepła

Rekuperator, czyli jak ograniczyć straty energii na wentylację

W miejsce usuwanego powietrza do pomieszczeń napływa świeże, które zimą trzeba ogrzewać. Jeśli dom jest dobrze ocieplony, to nawet połowa wydatków na ogrzewanie może wynikać ze strat ciepła spowodowanych wymianą powietrza. Inwestycja w ich ograniczenie daje odczuwalne korzyści.
Izoluj rury
nie trać ciepła

Izolacja rur – sposób na zmniejszenie strat energii

Możesz oszczędzać energię cieplną, nie tylko ograniczając zapotrzebowanie na nią, ale też zmniejszając straty podczas jej przesyłania. Jak to zrobić?
Odsłoń grzejniki
nie trać ciepła

Grzejniki – zasłonięte czy odsłonięte?

Chętnych, aby zabudować lub zasłonić grzejniki, jest wielu. Jedni robią to z powodów estetycznych – nie podobają im się grzejniki i rury je zasilające, inni z powodów praktycznych – chcą zagospodarować przestrzeń przy oknie jako dobrze doświetlone miejsce do pracy.
Zasłoń okna
nie trać ciepła

Przesłony do okien – sposób na zmniejszenie strat ciepła przez okna

Osłony okien montujemy ze względów bezpieczeństwa lub by ograniczyć nagrzewanie pomieszczeń. Warto wiedzieć, że niektóre poprawiają też izolacyjność cieplną okien.