Koszty wyposażenia domu w kolektory

Marcin Dąbrowski
Marcin Dąbrowski

Sprawdzamy, ile trzeba by zapłacić za wyposażenie domu w kolektory oraz instalację solarną transportującą pozyskaną przez nie energię do instalacji c.o. i/lub podgrzewania wody użytkowej.

Same kolektory nie muszą być drogie, choć zależy to w dużej mierze od ich rodzaju (czy są płaskie, czy próżniowe rurowe) oraz jakości i marki. Najtańsze urządzenia, których jakość pozostawia niestety wiele do życzenia, można kupić za mniej niż 1000 zł. Za kompletny pakiet wystarczający do podgrzewania wody dla dwóch, góra trzech użytkowników, z dwoma panelami, zasobnikiem 200 l, zestawem montażowym, grupą solarną, sterownikiem oraz innymi elementami koniecznymi do zainstalowania i pracy układu trzeba jednak zapłacić już blisko 10 000 tys. zł. Do tego należy jeszcze doliczyć koszt montażu.

W artykule znajdziesz:

  • przykładową wycenę dwóch wariantów instalacji z kolektorami płaskimi i próżniowymi. Pierwszy uwzględnia wykorzystywanie kolektorów tylko do podgrzewania wody użytkowej, drugi - także do wspomagania c.o.
zamkniety
Aby przeczytać cały artykuł, kup dostęp do Muratora ONLINE

Będziesz korzystać z całego Murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych

Wydanie: Murator 9/2015 Tekst Marcin Dąbrowski
warto przeczytać
tematy z okładki
Kolektory czy panele fotowoltaiczne – co się bardziej opłaca?
I kolektory, i panele fotowoltaiczne umożliwiają pozyskiwanie promieniowania słonecznego. Poprosiliśmy specjalistów: jednego z zakresu instalacji solarnych, drugiego – fotowoltaicznych, o...
KOLEKTORY SŁONECZNE