Ważne wybory

Koszty

Ogrzewanie gazowe czy węglowe

Piotr Laskowski
Piotr Laskowski

Decydując się na ogrzewanie węglowe, ponosimy wydatki na kocioł, komin i instalację grzewczą. W przypadku gazowego musimy jeszcze zapłacić za instalację dostarczającą paliwo do kotła.

Instalacja paliwowa

Gaz ziemny. Odbiorcy wykorzystujący go do ogrzewania domów jednorodzinnych (pobierający do 10 m3/h gazu wysokometanowego lub do 25 m3/h zaazotowanego) za przyłączenie do sieci wnoszą opłatę przyłączeniową w wysokości blisko 2 tys. zł. Obejmuje ona zryczałtowany koszt budowy przyłącza o długości do 15 m składającego się ze standardowych elementów (układu włączeniowego, rury przewodowej, zaworu odcinającego, złącza, kurka głównego, reduktora ciśnienia i rur osłonowych na skrzyżowaniu z inną instalacją podziemną). Za każdy rozpoczęty metr przyłącza powyżej 15 m płaci się dodatkowo mniej więcej 80 zł.

Gaz płynny. Projekt, montaż z materiałami i odbiór techniczny instalacji zbiornikowej kosztuje 3-4 tys. zł, zbiornik 2700 l – naziemny mniej więcej 5,5 tys. zł, podziemnyblisko 9 tys. zł. W sumie własna instalacja zbiornikowa na propan kosztuje 9-13 tys. zł. Możemy jednak tę kwotę ...

Kotły gazowe są zwykle fabrycznie wyposażone w niezbędne w instalacji grzewczej naczynie wzbiorcze i pompę obiegową

fot. Kalbar

W artykule znajdziesz:

  • ceny różnych rodzajów kotłów
  • koszt wykonania kotłowni z kotłami gazowymi i węglowymi
  • koszt instalacji gazowej i przyłącza gazu
  • informacje, ile kosztuje własny zbiornik gazowy, a ile jego dzierżawa
zamkniety
Aby przeczytać cały artykuł, kup dostęp do Muratora ONLINE

Będziesz korzystać z całego Murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych

Wydanie: Murator 6/2016 Tekst Piotr Laskowski
warto przeczytać