Instalacja wodna pod lupą

Między studnią a kranem

Małgorzata Drobnik
Małgorzata Drobnik

Jakie elementy składają się na sprawnie działającą instalację doprowadzającą wodę ze studni?

Między studnią a kranem

fot. Andrzej T. Papliński

Filtr osadnikowy

Usuwa z wody piasek, produkty korozji i inne grubsze zanieczyszczenia mechaniczne. Warto go zamontować na początku każdej wewnętrznej instalacji wodnej, aby chronić jej elementy (zawory, pompy), nawet wtedy, gdy woda ma stosunkowo dobrą jakość i nie wymaga specjalistycznego uzdatniania.

 

fot. Piotr Mastalerz

Filtry z wymiennymi wkładami

Są potrzebne, gdy wodę należy oczyszczać. Mocuje się je na przewodzie głównym. Materiał filtracyjny w poszczególnych pojemnikach dobiera się do rodzaju zanieczyszczeń. Wkłady wymienia się z częstotliwością uzależnioną od ilości filtrowanej wody i stopnia jej zabrudzenia.

 

fot. Jan Wajszczuk

Zawory odcinające

Dobrze jest je zamontować przed punktami poboru wody. Pozwolą na bezkolizyjne odcięcie pojedynczego punktu poboru od instalacji bez potrzeby odcinania dopływu wody do pozostałych. Od zaworów do punktów poboru (baterii, spłuczki) wodę doprowadza się za pomocą elastycznych wężyków.

 

fot. Mariusz Bykowski

Zbiornik hydroforowy

To zespół urządzeń z pompą samozasysającą, zbiornikiem wodno-powietrznym (hydroforem) i przekaźnikiem ciśnieniowym do zapewnienia odpowiedniego, stabilnego ciśnienia w domowej instalacji. Pompa może być zamontowana na zbiorniku albo niezależnie od niego.

Między studnią a kranem
fot. Piotr Mastalerz

Automatyczne kolumny filtracyjne

Są alternatywą dla filtrów z wymiennymi wkładami. Pełnią taką samą funkcję, ale mają większą skuteczność i wydajność. Po zasymilowaniu określonej porcji zanieczyszczeń złoże wypełniające kolumnę filtracyjną jest regenerowane. Można to zaprogramować.

 

fot. Andrzej Szandomirski

Kran ogrodowy

W domach jednorodzinnych instalacja wodna ma zwykle odgałęzienie wyprowadzone na zewnątrz i zakończone zaworem zamocowanym na ścianie domu od strony ogrodu. Takie rozwiązanie ułatwia korzystanie z wody na zewnątrz, na przykład podlewanie ogrodu lub mycie samochodu.

 

fot. Wiktor Greg
Wydanie: Murator 7/2017 Tekst Małgorzata Drobnik
warto przeczytać
tematy z okładki