Z doświadczeń inwestorów

Wentylacja w domu architekta

Piotr Laskowski
Piotr Laskowski

Specjaliści od budownictwa energooszczędnego nie mają wątpliwości, że warto wyposażyć dom w system wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła. Jakie rozwiązanie zastosował architekt Wojciech Drajewicz w swoim domu?

Osiągnięcie standardu budynku energooszczędnego jest praktycznie niemożliwe bez znacznego ograniczenia strat ciepła wynikających z wymiany powietrza w pomieszczeniach, a służy temu zastosowanie systemu wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła zamiast standardowej naturalnej. Nie wszyscy są przekonani do takiego rozwiązania. Obawy budzą wysokie koszty inwestycji, ale także eksploatacji oraz związane z nią kłopoty, których nie ma, gdy powietrze przepływa przez pomieszczenia wyłącznie na skutek naturalnego ciągu kominowego.

Właścicielem domu z systemem wentylacji mechanicznej jest pan Wojciech Drajewiczarchitekt od wielu lat zajmujący się projektowaniem budynków energooszczędnych, zaangażowany również w rozpowszechnianie wiedzy na ich temat. Wykorzystał ją także przy projektowaniu i budowie domu dla siebie. Mieszka w nim od blisko sześciu lat, więc zdążył już poznać wady i zalety wentylacji z odzyskiem ciepła.

Wentylacja w domu architekta

Zwarta bryła, prosty dwuspadowy dach, przeszklona południowa elewacja – to sygnały, że dom zaprojektowano z dbałością o niskie zapotrzebowanie na energię do ogrzewania. Nie dziwi więc brak kominów wentylacyjnych – wymianę powietrza w pomieszczeniach zapewnia odzyskujący ciepło rekuperator

fot. Andrzej T. Papliński

W artykule znajdziesz:

  • zalety i wady wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła, jakie ujawniły się podczas jej kilkuletniej eksploatacji
  • koszty inwestycji i eksploatacji
  • korzyści wynikające z zastosowania takiego systemu
zamkniety
Aby przeczytać cały artykuł, kup dostęp do Muratora ONLINE

Będziesz korzystać z całego Murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych

Wydanie: Murator 3/2017 Tekst Piotr Laskowski
Zdjęcia Andrzej T. Papliński
warto przeczytać
tematy z okładki
Kolektory czy panele fotowoltaiczne – co się bardziej opłaca?
I kolektory, i panele fotowoltaiczne umożliwiają pozyskiwanie promieniowania słonecznego. Poprosiliśmy specjalistów: jednego z zakresu instalacji solarnych, drugiego – fotowoltaicznych, o...
KOLEKTORY SŁONECZNE