15 pytań o wentylację domu

Małgorzata Drobnik
Małgorzata Drobnik

W każdym domu musi być system wentylacji. Nieważne, czy będzie grawitacyjny, czy mechaniczny, ważne, żeby był skuteczny. Jak to osiągnąć?

1. Dlaczego trzeba zadbać o sprawną wentylację domu?

Wentylacja w domu jest potrzebna nie mniej niż ogrzewanie, choć często nie zdajemy sobie z tego sprawy. Do budynku trzeba w zaplanowany sposób dostarczać świeże powietrze zewnętrzne, zapewnić jego przepływ przez wszystkie pomieszczenia, a potem sprawnie usunąć je na zewnątrz.

Bez skutecznej wentylacji jakość powietrza w pomieszczeniach szybko się pogarsza. Spada zawartość tlenu, bo jest on zużywany do oddychania przez mieszkańców i do spalania paliw w urządzeniach grzewczych. Rośnie natomiast stężenie zanieczyszczeń, głównie za sprawą wilgoci powstającej podczas gotowania, prania lub kąpieli, produktów spalania oraz substancji chemicznych.

Przebywanie w niewentylowanych pomieszczeniach niekorzystnie oddziałuje na samopoczucie i zdrowie domowników. Zmusza ich do oddychania powietrzem o obniżonej zawartości tlenu. Naraża na działanie podwyższonego stężenia substancji chemicznych (gazów) emitowanych przez materiały budowlane i wykończeniowe oraz środki czystości. Takie warunki powodują zmęczenie i mogą wywołać reakcje alergiczne.

Niektóre zanieczyszczenia powietrza destrukcyjnie wpływają też na stan budynku i elementów jego wyposażenia (wilgoć) oraz jakość i bezpieczeństwo pracy gazowych kotłów, podgrzewaczy wody, kuchenek czy kominków (niedostatek tlenu).

Nadmierne wentylowanie także nie jest korzystne, choć nie tak bardzo jak niedostateczne. Zimą prowadzi do obniżenia wilgotności powietrza w mieszkaniach, czego negatywne skutki w postaci wysuszenia skóry i błon śluzowych, suchego kaszlu, nieżytów górnych dróg oddechowych są odczuwane przez mieszkańców.

Zwiększa też wydatki na utrzymanie domu, ponieważ w okresie grzewczym wymaga znacznych nakładów na podgrzewanie powietrza wentylacyjnego.

Zadanie polega więc na tym, by jak najlepiej dopasować wentylację do potrzeb użytkowników i sposobu, w jaki budynek jest eksploatowany.

…wentylację domu

fot. Marcin Czechowicz, projekt: Sławomir Hryniewicz

W artykule znajdziesz:

  • wyjaśnienie znaczenia skutecznej wentylacji
  • najczęstsze błędy popełniane podczas budowy odpowiedzialne za problemy z wentylacją
  • sposoby na usprawnienie wentylacji naturalnej
  • zasady projektowania i wykonania wentylacji mechanicznej
  • sposoby na ograniczenie odgłosów pracy instalacji
zamkniety
Aby przeczytać cały artykuł, kup dostęp do Muratora ONLINE

Będziesz korzystać z całego Murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych

Wydanie: Murator 7/2017 Tekst Małgorzata Drobnik
warto przeczytać