13 zaskakujących metamorfoz starych domów

Czy stary, zniszczony budynek można zamienić w zachwycający dom, w którym wygodnie się mieszka? Pokazujemy 13 spektakularnych remontów i metamorfoz – nie uwierzysz, że to ten sam dom!

Udany remont może sprawić, że zaniedbane domy zyskują drugie życie. Zobacz pomysłowe rozbudowy, metamorfozy domów-kostek i odnowione zabytki, które prezentowaliśmy w „Muratorze”.

1. Pomocne drewno

Przebudowa przeprowadzona po kilku nieudanych remontach. Drewniana ściana osłania schody i wejście. Dobudowana z boku nowa część została podkreślona wykończeniem z desek. Od strony ogrodu świerkowe deski osłaniają ścianę piwnicy i tworzą balustradę balkonu. Drewniane elementy skomponowane kolorystycznie z nową stolarką okienną ociepliły wygląd szarego dawniej domu.

Dowiedz się więcej o tej przebudowie.

fot. EMBEA
Pomocne drewno
fot. i projekt: architekt Michał Bułka, pracownia EMBEA

2. Tradycja poprawiona

Generalna przebudowa stuletniego domu. Nowe elewacje zamieniły jego skromność w mimalistyczną elegancję. Od strony ogrodu powiększono parter, dodając przeszklony fragment salonu oraz efektownie zawieszony nad poziomem terenu taras. Cała przestrzeń parteru jest otwarta, a poddasze jasno oświetlone oknami dachowymi.

Zobacz więcej zdjęć tego domu.

fot. z prywatnego archiwum
Tradycja poprawiona
fot: Marcin Czechowicz, projekt: architekt Piotr Zybura, pracownia arch_it/chiliHouse

3. Ściana z wycinanką

Przebudowa segmentu bliźniaka z lat 80. Bryłę radykalnie uproszczono, sprowadzając ją do prostopadłościanu o płaskich ścianach. Ażurowe wzory na elewacjach zostały wycięte w fornirowanych naturalnym drewnem płytach HPL. Sąsiadują z nimi wielkie tafle szkła.

Sprawdź, jak wyglądała przebudowa tego domu.

fot. z archiwum pracowni
Ściana z wycinanką
fot. Jeremi Buczkowski, projekt: architekci Piotr Kluj i Paweł Litwinowicz

4. Dyskretne powiększenie

Rozbudowa przedwojennego bliźniaka we Wrocławiu. Stary dom pieczołowicie odremontowano, dobudowując do niego minimalistyczną kostkę. Dwie kontrastujące ze sobą bryły – dawna i współczesna - stanowią interesującą całość.

Szczegóły rozbudowy znajdziesz tutaj.

fot. GRID ARCHITEKCI
Dyskretne powiększenie
fot. GRID ARCHITEKCI, projekt: architekci Agnieszka Zając, Artur Toboła, GRID ARCHITEKCI

5. Dom z żaluzją

Metamorfoza kostki z lat 70. Nowoczesny wygląd frontowej elewacji osiągnięto bez wymiany okien. Niemal całą ścianę wraz przesłonięto lekką aluminiową konstrukcją z łamaczami światła. Pozostałe ściany są pokryte białym i szarym tynkiem. Dwa kolory i prostokątne podziały ciemniejszego tynku tworzą elegancki modernistyczny kostium budynku.

Zapoznaj się ze szczegółami tej metamorfozy.

fot. z prywatnego archiwum
Dom z żaluzją
fot. i projekt: PL.architekci

6. Tradycja zachowana

Przebudowa 80-letniego wiejskiego domu. Wymiana pokrycia, adaptacja poddasza, dobudowanie ganku i tarasu zmieniły skromny stary dom w wygodną wiejską rezydencję. Podczas ocieplania ścian opracowano detale takie jak przedłużone okapy czy dekoracja ściany szczytowej.

Przeczytaj całą historię, jak wiejski dom zamienił się w wiejską rezydencję.

fot. Paweł Wład Kowalski
Tradycja zachowana
fot. i projekt: architekt Paweł Wład Kowalski

7. Nowe powiązania

Rozbudowa domu z lat 70. Podstawową zmianą było odwrócenie układu funkcjonalnego. Zlikwidowano znajdujący się za domem ganek wejściowy, co pozwoliło na rozbudowę w głąb działki i powiązanie nowej części z ogrodem. W tym celu obniżono poziom podłogi dobudowanego salonu i tarasu, z którego szerokimi stopniami można zejść na trawnik.

Sprawdź, jak wyglądała rozbudowa.

fot. PL.architekci
Nowe powiązania
fot. PL.architekci, projekt: architekci Bartłomiej Bajon, Katarzyna Cynka, Marcin Kozierowski, pracownia PL.architekci

8. Śląski bliźniak

Rozbudowa domu z lat 30. Budynek zyskał dodatkowe 150 m2 dzięki powiększeniu od strony ogrodu i adaptacji strychu. Po rozbudowie bryła zajęła duży fragment działki. Rekompensuje to atrium – wewnętrzny dziedziniec otoczony ścianami i wykończony drewnianą posadzką. W trakcie prac zachowano i wykorzystano wszystkie oryginalne materiały: cegły, deski, schody.

Zobacz prezentację bliźniaka po rozbudowie.

fot. PROJARCH
Śląski bliźniak
fot. Piotr Mastalerz, projekt: architekci Damian Kałdonek, Andrzej Wojtowicz, pracownia PROJARCH

9. Trzy tarasy

Rozbudowa domu z lat 80. Oprócz braku połączenia wnętrz z ogrodem problemem domu było ich niedostateczne doświetlenie. Dlatego po przebudowie dom ma aż trzy tarasy, dwa na dachach, a jeden na usypanej skarpie. Dzięki wycięciu fragmentu stropu na parterze powstał wysoki, jasno oświetlony salon. Okna zostały powiększone, a prosta dobudowa i płaski dach uspokoiły bryłę.

Od pomysłu do realizacji – przeczytaj całą historię rozbudowy domu.

Fot. Piotr Mastalerz
Trzy tarasy
fot. Piotr Mastalerz, projekt: architekt Tomasz Głowacki, Pracownia Architektury Głowacki

10. Młyn nad młyny

Przebudowa zaniedbanego młyna na dom i pensjonat. Generalny remont połączono z adaptacją do nowych funkcji. Uwzględniono przy tym charakter, przeszłość i piękne położenie budynku. Koło wodne i stare mechanizmy młyna zostały wyeksponowane, a z drewnianego tarasu można podziwiać rzekę.

Zainteresowała Cię historia młyna? Dowiedz się więcej na ten temat.

fot. Joanna Łonicka
Młyn nad młyny
fot. Andrzej Szymanowski, projekt: architekt Piotr Majewski

11. Mieszkanie z biurem

Gruntowny remont domu z roku 1979 połączony z częsciową zmianą funkcji. Reprezentacyjna elewacja frontowa dobrze sygnalizuje, że znajduje się za nią nowoczesne biuro. Aby uzyskać ten efekt, stara ściana została w całości wyburzona. Niemal wszystkie ściany działowe wewnątrz zostały usunięte i zastąpione w części taflami bezpiecznego szkła. Dzięki wielkim oknom i przeszkleniu w dachu wnętrze jest pełne światła.

Zobacz więcej zdjęć domu po remoncie.

fot. Paweł Lis
Mieszkanie z biurem
fot. i projekt: architekt Paweł Lis

12. Na wielkopolskiej wsi

Rozbudowa typowego wiejskiego domu. Powojenny parterowy budynek z dwuspadowym dachem prawie dwukrotnie powiększył swoją powierzchnię. Dodano bryłę garazu i nowe, przeszklone wejście, strych został przekształcony w użytkowe poddasze. Przeprowadzono to bez większych ingerencji w starą konstrukcję i układ wnętrz.

Więcej o rozbudowie tego domu.

fot. z archiwum pracowni
Na wielkopolskiej wsi
fot. Łukasz Walaszczyk/CZARNA Z CUKREM Studio, projekt: architekci Piotr Kluj, Pawel Litwinowicz

13. Odnowiony zabytek

Modernizacja modernistycznej willi z 1936 roku. Założeniem remontu było przywrócenie pierwotnego wyglądu i zachowanie stylu domu. W trosce o oryginalne detale nie ocieplono budynku, za to powiększono okna, wymieniono instalacje i zlikwidowano niektóre pomieszczenia, aby uzyskać reprezentacyjne wnętrza w stylu lat 30.

Przeczytaj więcej o modernizacji tego domu.

fot. Andrzej Szandomirski
Odnowiony zabytek
fot. Andrzej Szandomirski, projekt: architekt Jerzy Bogusławski, pracownia Bogusławski i Partnerzy
warto przeczytać