Dom szczęśliwych dzieci

Anna Paszkowska-Grudziądz
Anna Paszkowska-Grudziądz

To takie miejsce, w którym najmłodsi mogą bawić się i biegać, nastolatki mają prawo do prywatności, rodzice do odrobiny spokoju, a wszystkim żyje się bezpiecznie i wygodnie.

Dom, w którym mieszkają dzieci, zyskuje zupełnie inny charakter. Obecność małego człowieka (w liczbie pojedynczej lub mnogiej) może wpłynąć na przykład na układ i wystrój pomieszczeń, zastosowane materiały wykończeniowe oraz sposób zorganizowania przestrzeni w ogrodzie.

Kreatywnie i z pomysłem

Dzieci lubią przestrzeń, w której mogą wykazać się kreatywnością, czyli nawet w niewielki sposób wpływać na jej wygląd. Pomoże w tym wprowadzenie do pokoju dziecięcego elementów, które można przesuwać lub zmieniać ich ustawienie. Na przykład mobilny regał. Aby go wykonać, zawieszamy na ścianie płyty ze sklejki, w których znajduje się siatka otworów rozmieszczonych w jednakowej odległości od siebie.

Otwory będą służyć do zawieszenia specjalnie przygotowanych półek, pojemników, wieszaczków. Ich układ i wysokość łatwo zmienić w zależności od potrzeb czy upodobań małych użytkowników. W miarę jak dzieci rosną, mobilne elementy wyposażenia będą wędrowały coraz wyżej. To samo dotyczy typowych kotwionych w ścianie modułowych szafek lub półeczek. Łatwy dostęp do zabawek czy książek jest bardzo ważnysprawia, że dziecko jest prawdziwym gospodarzem, a nie tylko gościem we własnym pokoju.

Dom szczęśliwych dzieci

Sprawiedliwy podział przestrzeni, elementy wystroju w ulubionym kolorze i dużo miejsca do wspólnych zabaw – to może być dobry przepis na sypialnię dziecięcą dla dwojga maluchów. Projekt: Brygida Więcek-Czaps

fot. Sylwester Rejmer

W artykule znajdziesz:

  • wskazówki, o czym należy pamiętać urządzając pokój dziecięcy, a jeszcze wcześniej - zastanawiając się, gdzie powinien się on znaleźć na planie domu
  • podpowiedzi, jak zaaranżować kącik sypialny oraz przestrzeń przechowywania dla maluchów
  • ważne informacje o materiałach wykończeniowych zapewniających najmłodszym bezpieczeństwo
  • inspirujące i ciekawe zdjęcia
zamkniety
Aby przeczytać cały artykuł, kup dostęp do Muratora ONLINE

Będziesz korzystać z całego Murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych

Wydanie: Murator 3/2017 Tekst architekt Anna Paszkowska-Grudziąż
warto przeczytać