Przy rodzinnym stole

Joanna Wichniewicz
Joanna Wichniewicz

Główny stół w domu może skupiać członków rodziny nie tylko przy okazji posiłków. Co zrobić, aby był wygodny, przyjazny i gościnny?

Urządzając dom lub mieszkanie, musimy zdecydować, gdzie ustawimy stół jadalniany. Będzie to zależeć od tego, jaki mamy układ pomieszczeń oraz jak lubimy spędzać czas w gronie najbliższych i w towarzystwie gości.

Stół w centymetrach

Przyjmuje się, że na jedną osobę należy przeznaczyć 60-centymetrowy odcinek blatu. Jeśli ktoś ma usiąść również przy krótszym boku (w szczycie) stołu, trzeba dodać 20 cm. Czyli dla sześciu osób, z których dwie zasiądą w szczytach, minimalna długość blatu wynosi 160 cm. W czasie większych spotkań rodzinnych siedzimy zazwyczaj trochę ciaśniej – na osobę przyjmujemy 50 cm. Jest mniej wygodnie, ale zmniejsza się odległość pomiędzy najdalej siedzącymi uczestnikami spotkania i lepiej się rozmawia.

Stół, przy którym będziemy organizować przyjęcia rodzinne, powinien mieć 100 cm szerokości. Na blacie oprócz talerzy muszą się zmieścić także półmiski, napoje i dekoracje. Stół o szerokości 80 cm sprawdzi się na użytek codzienny w kuchni, gdzie dania podajemy od razu na talerzach. Jeśli każdy uczestnik spotkania nakłada sobie jedzenie na talerz sam, na środek stołu wystawiamy półmiski i musi być na nie miejsce.

Przy rodzinnym stole

Stół jadalniany jest potrzebny na co dzień i od święta. To naturalna przestrzeń spotkań domowników i miejsce, w którym celebrujemy szczególne okazje. Projekt: Anna Pelczarska-Kowalczuk i Krzysztof Kowalczuk

fot. Piotr Mastalerz

W artykule znajdziesz:

  • praktyczne informacje na temat wymiarów wygodnego stołu i ilości przestrzeni potrzebnej wokół niego
  • rady, jak urządzić jadalnię w osobnym pomieszczeniu lub w otwartej strefie dziennej
  • wskazówki dla osób, które chcą postawić stół jadalniany w kuchni lub w niewielkim mieszkaniu
  • zdjęcia ilustrujące te zagadnienia
zamkniety
Aby przeczytać cały artykuł, kup dostęp do Muratora ONLINE

Będziesz korzystać z całego Murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych

Wydanie: Murator 1/2017 Tekst architekt Joanna Wichniewicz
warto przeczytać