Produkt i pomysł

Szafki z OSB

Anna Okołowska
Anna Okołowska

Ładna, oryginalna zabudowa kuchenna nie musi kosztować fortuny. Tani materiał może się okazać efektowny, jeśli zostanie pomysłowo zastosowany.

Produkt

Znamy je jako niedrogi materiał budowlanysą wykorzystywane między innymi jako poszycie ścian szkieletowych, sztywne deskowanie dachów czy wykończenie stropów. Jednak warto też docenić ich walory estetyczne i wykorzystywać je jako element aranżacji wnętrz.

Wielowarstwowe płyty OSB w 90% są zbudowane z drewna – z długich prostokątnych wiórów płaskich, najczęściej sosnowych. Z reguły takie płyty mają trzy warstwy. Układ większości włókien (około 70%) w sąsiadujących ze sobą warstwach jest prostopadły. Płyty różnią się odpornością na wilgoć – OSB/1 i OSB/2 można stosować w warunkach suchych, a OSB/3 i OSB/4 – w wilgotnych. Spoiwem płyt nieodpornych na wilgoć są żywice mocznikowo-formaldehydowe. Budowa tych odpornych na wilgoć jest nieco bardziej skomplikowana – spoiwem warstwy wewnętrznej jest klej poliuretanowy, a zewnętrznych żywica melaminowo-uretanowa.

Wióry wraz z lepiszczem są walcowane na gorąco i tak pod wpływem wysokiego ciśnienia ...

Szafki z OSB

Płyta OSB doskonale sprawdza się w kuchennej, nieco surowej aranżacji – zrobiono z niej szafki, blaty i wykończono nią ścianę. Do tej pory doceniana była jej naturalna surowość. Teraz, dzięki pomalowaniu na czarno, najistotniejsza stała się jej faktura

fot. Radosław Wojnar

W artykule znajdziesz:

  • pomysł, w jaki sposób zbudować ładne i niedrogie meble kuchenne
  • informacje o rodzajach płyt OSB
  • podpowiedź, do jakiej aranżacji pasują meble z płyt OSB
zamkniety
Aby przeczytać cały artykuł, kup dostęp do Muratora ONLINE

Będziesz korzystać z całego Murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych

Wydanie: Murator 10/2016 Tekst Anna Okołowska
warto przeczytać
tematy z okładki
Kolektory czy panele fotowoltaiczne – co się bardziej opłaca?
I kolektory, i panele fotowoltaiczne umożliwiają pozyskiwanie promieniowania słonecznego. Poprosiliśmy specjalistów: jednego z zakresu instalacji solarnych, drugiego – fotowoltaicznych, o...
KOLEKTORY SŁONECZNE