Wewnętrzne życie łazienki

Praktyczne wnęki w łazience

Joanna Wichniewicz
Joanna Wichniewicz

Dobrze zaprojektowane wnęki w łazience zastępują szafki i półki, pozwalają dobrze wykorzystać przestrzeń. Atrakcyjnie podświetlone lub wykończone mogą też być dekoracją. Mają same zalety, więc nic dziwnego, że stały się popularnym elementem aranżacji.

Przewody wentylacyjne ukryte w ścianach, a także piony wodne i kanalizacyjne sprawiają, że plan stosunkowo niedużego pomieszczenia bardzo często jest nieregularny, a ściany mają uskoki. Najprostsza zabudowa stelaża, do którego są podwieszone urządzenia i spłuczki, powoduje, że ściana na wysokości 120 cm od podłogi ma 20-centymetrowy „schodek”. Wykańczając łazienkę płytami g-k, bardzo często wyrównujemy płaszczyzny ścian, nawet kosztem zmniejszenia powierzchni pomieszczenia. Można jednak robić to pomysłowo. Zabudowując płytami przestrzeń nad stelażem do WC czy uskok ściany kominowej, możemy zaplanować praktyczne i dekoracyjne wnęki. Dobrą okazją do tego jest także budowa ścianek, na przykład oddzielającej wannę lub natrysk. Dzięki temu bez dodatkowych mebli wygospodarujemy miejsce na ręczniki, przybory toaletowe czy środki czystości. Wnęki mogą być zamykane, przesłonięte albo otwarte, w przypadku ścianki działowej – nawet z dwóch stron. Wszystko zależy od ich umiejscowienia i przeznaczenia.

W strefie umywalkowej

Obudowa stelaża WC stała się punktem wyjścia do wykonania długiej wygodnej półki, w której osadzono umywalkę. Sięgające do niej duże lustro optycznie podwaja szerokość półki. Dzięki temu sprawia ona wrażenie szerokiego blatu. Oświetlenie z góry podkreśla kształt ozdobnych przedmiotów ustawionych na półce

fot. Mariusz Bykowski, projekt: Kinga Gołąbek, Michał Krawczyk

W artykule znajdziesz:

  • porady architekt wnętrz, gdzie najlepiej usytuować łazienkowe wnęki
  • informacje, jak dostosować wymiary wnęk do pełnionych przez nie funkcji
  • podpowiedzi, jak wykończyć wnękę
  • pomysły, w jaki sposób uzupełnić aranżację łazienki z wnękami
  • zdjęcia łazienek, w których aranżacji wykorzystano praktyczne półki i wnęki
zamkniety
Aby przeczytać cały artykuł, kup dostęp do Muratora ONLINE

Będziesz korzystać z całego Murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych

Wydanie: Murator 7/2015 Tekst architekt Joanna Wichniewicz
warto przeczytać