Gabiony

Jak szybko zbudować kamienne ogrodzenie

Elżbieta Borkowska-Gorączko
Elżbieta Borkowska-Gorączko

Ogrodzenia gabionowe są eleganckie, naturalne i trwałe. Dobrze izolują posesję od świata zewnętrznego. W przeciwieństwie do zwykłych kamiennych murów ich budowa jest prosta.

Pasują do nowoczesnej architektury i domów utrzymanych w tradycyjnym stylu. Sprawdzą się przy ruchliwej ulicyosłonią przed ciekawskimi spojrzeniami i stłumią dźwięk przejeżdżających samochodów. Typowe gabiony to klatki z drutu zgrzewanego, których szerokość i wysokość wynoszą od 0,5 do 1 m, a długość może dochodzić nawet do 5 m. Ustawia się je jedna na drugiej i łączy za pomocą spirali oraz łączników montażowych. Wykorzystuje się je głównie podczas robót drogowych do stabilizowania skarp i nasypów ziemnych, umacnia się nimi również koryta rzek. Z mniejszych są budowane ogrodzenia. Są one bardzo stabilne, jednak zajmują sporo miejsca, a do ich wypełnienia potrzeba dużo materiału. Na małej działce lepiej zastosować inne rozwiązanie.

Do złożenia

Parkany można budować z koszy ogrodzeniowych rozmaitej wielkości. Są one sprzedawane na indywidualne zamówienie. Docierają na plac budowy w postaci pojedynczych paneli tworzących ściany i na miejscu są skręcane śrubami. Ich szerokość waha się od 15 do 50 cm, wysokość od 20 do 260 cm, a długość od 30 do 300 cm. Dzięki tak różnym rozmiarom można z nich budować pełne przęsła lub tylko cokoły i słupki ogrodzeniowe. Kosze są zrobione ze stalowych ceowników oraz prętów grubości 4,8-5,5 mm, które tworzą oczka o standardowej wielkości 5 x 20 cm (ale można też zamówić kosze o innych wymiarach oczek). Elementy stalowe są spawane i zabezpieczone antykorozyjnie, zwykle przez ocynkowanie ogniowe, dzięki czemu nie wymagają konserwacji. Niektóre firmy na życzenie klienta mogą je dodatkowo pomalować proszkowo kolorem z palety RAL. W skład kompletu wchodzą zabezpieczone antykorozyjnie stalowe słupki stabilizujące, łączniki poprzeczne wzmacniające ścianki kosza i śruby montażowe. Są one ze stali nierdzewnej.

Montaż kosza...

Ładnie wyglądają zarówno w miastach, jak i w naturalnym, otwartym krajobrazie, gdzie harmonijnie łączą posesję z otoczeniem. Elementy gabionowe można zastosować także na elewacji domu

fot. Piotr Mastalerz, projekt: Up Studio, koncepcja: Tomasz Jeleński

W artykule znajdziesz:

  • odpowiedź na pytanie, jak zbudować ogrodzenie z gotowych koszy gabionowych, a jak z drucianych paneli
  • rady, czym wypełnić gabiony
zamkniety
Aby przeczytać cały artykuł, kup dostęp do Muratora ONLINE

Będziesz korzystać z całego Murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych

Wydanie: Murator 1/2017 Tekst Elżbieta Borkowska-Gorączko
warto przeczytać
tematy z okładki
Kolektory czy panele fotowoltaiczne – co się bardziej opłaca?
I kolektory, i panele fotowoltaiczne umożliwiają pozyskiwanie promieniowania słonecznego. Poprosiliśmy specjalistów: jednego z zakresu instalacji solarnych, drugiego – fotowoltaicznych, o...
KOLEKTORY SŁONECZNE