Ogród na miarę

Jak zagospodarować przestrzeń wokół domu

Elżbieta Borkowska-Gorączko
Elżbieta Borkowska-Gorączko

Jesień i zima to dobry moment na planowanie ogrodu. W chłodne dni będzie można dopracować szczegóły, by wiosną od razu ruszyć do pracy!

Dobrze zaprojektowany ogród powinien harmonijnie łączyć się z domem, „wrastać” w okolicę i przede wszystkimodpowiadać naszym potrzebom. Wygodny ogród zwiększa przestrzeń życiową domowników (to w nim w dużym stopniu toczy się latem życie rodzinne), a jednocześnie nie wymaga, by każdą wolną chwilę przeznaczać na jego pielęgnację. Dość powszechnym błędem jest rozpoczęcie urządzania działki od wizyty w centrum ogrodniczym i kupna roślin. Tę najprzyjemniejszą część tworzenia ogrodu powinniśmy zostawić na koniec.

Ogród na miarę

Ogród osłonięty wysokim ogrodzeniem tworzy enklawę odizolowaną na przykład od miejskiego gwaru. Precyzyjnie zaprojektowany, wypełniony roślinami, został stworzony z myślą o kontemplacji przyrody

fot. Mirosław Krogulec

W artykule znajdziesz:

  • podpowiedź, jak zaprojektować ogród, żeby był wygodny i spełniał oczekiwania wszystkich członków rodziny
  • rady, od czego zacząć projektowanie ogrodu
  • wskazówki, jak optycznie zwiększyć powierzchnię małej działki.

Dowiesz się również, czym się należy kierować przy wyborze roślin i jak zaplanować kolejność prac, by urządzenie przestrzeni wokół domu przebiegło sprawnie.

zamkniety
Aby przeczytać cały artykuł, kup dostęp do Muratora ONLINE

Będziesz korzystać z całego Murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych

Wydanie: Murator 11/2016 Tekst Elżbieta Borkowska-Gorączko
warto przeczytać
tematy z okładki
Kolektory czy panele fotowoltaiczne – co się bardziej opłaca?
I kolektory, i panele fotowoltaiczne umożliwiają pozyskiwanie promieniowania słonecznego. Poprosiliśmy specjalistów: jednego z zakresu instalacji solarnych, drugiego – fotowoltaicznych, o...
KOLEKTORY SŁONECZNE