Pora na lekki taras

Różne konstrukcje tarasów bez płyty betonowej

Zuzanna Podwysocka
Zuzanna Podwysocka

Tarasy ułożone bezpośrednio na gruncie, na słupkach lub na wspornikach lepiej radzą sobie z wodą opadową niż te na betonowej płycie. Ich budowa jest też prostsza, szybsza i tańsza. Jeśli są dobrze zrobione, są również trwalsze.

Taki taras można wykonać na kilka sposobów.W najpopularniejszej wersji układa się go bezpośrednio na gruncie. Wówczas woda opadowa przesącza się przez piasek lub kruszywo wypełniające spoiny posadzki. Najwięcej wody opadowej wnika w powierzchnie wyłożone elementami, między którymi jest ułożony żwir lub zasiana trawa.

Mniej wsiąka w posadzkę z drobnej kostki brukowej bądź bruk z cegieł klinkierowych. Jeszcze mniej przesącza się między krawędziami dużych płyt, na przykład betonowych.

Innym rozwiązaniem umożliwiającym przepływ wody i powietrza jest taras wentylowany, czyli nieco odsunięty od podłoża. Typowy taras tego rodzaju to konstrukcja drewniana (lub stalowa) oparta na słupkach i wykończona na przykład deskami. Woda spływa na grunt pod tarasem między szparami desek. Zamiast na słupkach można oprzeć belki na wspornikach z wytrzymałego tworzywa ustawionych na betonowych podkładkach. Jeszcze inny sposób budowy tarasu wentylowanego polega na wykorzystaniu wsporników pod ...

Pora na lekki taras

Taras z płyt lub kostki można ułożyć na podbudowie z gruntu

fot. Bruk-Bet

W artykule znajdziesz:

  • porady, jak wykonać lekki taras
  • szczegółowe opisy tarasów zrobionych w różnych technologiach
  • rysunki przekrojowe
  • inspirujące zdjęcia
zamkniety
Aby przeczytać cały artykuł, kup dostęp do Muratora ONLINE

Będziesz korzystać z całego Murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych

Wydanie: Murator 6/2017 Tekst Zuzanna Podwysocka
warto przeczytać