Przedogródek

czyli pierwsze wrażenie

Elżbieta Borkowska-Gorączko
Elżbieta Borkowska-Gorączko

Część frontowa działki to wizytówka posesji. Przyciąga uwagę osób odwiedzających dom i przechodniów zerkających przez ogrodzenie. O jej wyglądzie w dużym stopniu decydują rośliny.

Efektowny i funkcjonalny – to najprostsza charakterystyka ogrodu przed domem. Muszą się tu znaleźć wygodny podjazd, śmietnik, czasami wiata na samochód, jednak nie może też zabraknąć roślin. To one sprawiają, że frontowa część działki, zwana także przedogródkiem, sprawia dobre wrażenie. Jakie rośliny wybrać? Najlepiej te, które są dekoracyjne przez cały rok i łatwe w uprawie, byśmy nie musieli spędzać każdej wolnej chwili na ich pielęgnacji. Należy zwrócić uwagę na to, czy są odporne na szkodniki i choroby, bo nic tak nie szpeci jak żółknące i zasychające liście czy pędy oblepione żerującymi owadami.

Przedogródek

Działkę częściowo przesłania gęsty żywopłot z formowanych żywotników, ale tak, że można zajrzeć do przedogródka. Nie ma w nim wielu roślin, za to te, które tu rosną, podkreślają klimat posesji. O ścianę opiera się kwitnący na biało dereń kousa, obok rośnie cis, a przy wejściu odmiana derenia białego o zielono-kremowych liściach

fot. Piotr Gorączko

W artykule znajdziesz:

  • informacje, które rośliny najlepiej posadzić przed domem
  • przykłady ładnych, zadbanych przedogródków
zamkniety
Aby przeczytać cały artykuł, kup dostęp do Muratora ONLINE

Będziesz korzystać z całego Murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych

Wydanie: Murator 2/2016 Tekst Elżbieta Borkowska-Gorączko
warto przeczytać