Śnieg niech spada

Elżbieta Borkowska-Gorączko
Elżbieta Borkowska-Gorączko

W naszym klimacie zima potrafi sypnąć śniegiem. Właściciele domów jednorodzinnych muszą być przygotowani na to, że trzeba go będzie usuwać nawet codziennie. Odśnieżanie szuflą, choć skuteczne, jest dość męczące. Lepiej sięgnąć po specjalistyczne urządzenia.

Należy regularnie zgarniać śnieg z podjazdu i ścieżki do domu, najlepiej na bieżąco. Wybór urządzenia do odśnieżania zależy głównie od wielkości nawierzchni.

Na duży śnieg

Do oczyszczania większych powierzchni przeznaczone są odśnieżarki. Mogą być zasilane silnikiem elektrycznym lub spalinowym. Do wyboru mamy urządzenia jedno- albo dwustopniowe. Te pierwsze mają podajnik ślimakowy, który podrywa śnieg z nawierzchni i od razu kieruje go do komina, skąd jest on wyrzucany na bok. Urządzenia te są zwrotne, lekkie i proste w obsłudze. Łatwo się nimi manewruje, poza tym nie zajmują dużo miejsca w przechowalni. Zwykle mają mniejszą moc niż odśnieżarki dwustopniowe. Są przeznaczone do systematycznej pracyskutecznie usuwają świeży śnieg, jednak mogą sobie nie poradzić z jego grubą i zleżałą warstwą. Nie są polecane do oczyszczania nawierzchni żwirowych. Inaczej pracują odśnieżarki dwustopniowe. Śnieg jest najpierw zbierany przez podajnik ślimakowy, a potem przekazywany do obracającego się z dużą prędkością wyrzutnika wirnikowego. Zanim opuści urządzenie, jest kruszony i rozdrabniany. Odśnieżarki dwustopniowe mogą pracować w trudnych warunkach. Usuwają zbity i zmrożony śnieg.

Odśnieżarki elektryczne mają mniejszą moc od spalinowych, a zasięg ich pracy...

Śnieg niech spada

Odśnieżanie łopatą to przyjemny fitness, pod warunkiem że nawierzchnia nie jest zbyt duża. Warto wybrać solidną łopatę z trwałego, ale lekkiego materiału

fot. GARDENA

W artykule znajdziesz:

  • informacje, dlaczego warto mieć odśnieżarkę
  • wskazówki, jakie urządzenie wybrać - elektryczne czy spalinowe
  • podpowiedzi, czym się kierować przy jego zakupie
  • rady, jakie parametry należy wziąć pod uwagę, wybierając odśnieżarkę
zamkniety
Aby przeczytać cały artykuł, kup dostęp do Muratora ONLINE

Będziesz korzystać z całego Murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych

Wydanie: Murator 1/2017 Tekst Elżbieta Borkowska-Gorączko
warto przeczytać
tematy z okładki
Kolektory czy panele fotowoltaiczne – co się bardziej opłaca?
I kolektory, i panele fotowoltaiczne umożliwiają pozyskiwanie promieniowania słonecznego. Poprosiliśmy specjalistów: jednego z zakresu instalacji solarnych, drugiego – fotowoltaicznych, o...
KOLEKTORY SŁONECZNE