Wybierz projekt ogrodzenia

Elżbieta Borkowska-Gorączko
Elżbieta Borkowska-Gorączko

Ogrodzenie to stały element każdej posesji. Ważne, by nie tylko pasowało do budynku, ale także „wrastało” w klimat okolicy. Pokazujemy 11 projektów, które sprawdzą się w różnych warunkach.

1. Uniwersalne

Klinkierowe słupki i podmurówka oraz drewniane przęsła tworzą klasyczne ogrodzenie, które dobrze wygląda wśród tradycyjnej zabudowy osiedli domów jednorodzinnych. Można je zbudować z cegieł klinkierowych pełnych lub tańszych perforowanych. Muruje się je przy użyciu specjalnej zaprawy do klinkieru, ponieważ to zapobiega pojawieniu się wapiennych wykwitów. Długie ogrodzenie musi mieć dylatacje. Szczeliny dylatacyjne biegnące przez fundament i cokół robi się co 10-15 m, najlepiej w miejscu połączenia słupka z podmurówką. Wypełnia się je elastycznym materiałem uszczelniającym. Przęsła ogrodzenia to sztachety z desek przyczepione wkrętami do poziomych metalowych rygli w ten sposób, że między ich dolną linią a podmurówką jest kilkucentymetrowa szczelina. Chroni ona spody sztachet przed zamakaniem i sprawia, że szybciej przesychają. Rygle zamocowano do metalowych kształtowników, które osadzono w słupkach ogrodzenia.

1. Uniwersalne

fot. Jacek Skórkowski

W artykule znajdziesz:

  • 11 projektów ogrodzeń w różnych materiałów
  • informacje, z jakich materiałów zbudować ogrodzenie położone przy ruchliwej ulicy, na podmiejskim osiedlu domów jednorodzinnych oraz na wsi w otwartym krajobrazie
  • wskazówki, na co zwrócić uwagę przy budowie ogrodzeń klinkierowych, drewnianych, kamiennych, metalowych i kompozytowych.

Projektom ogrodzeń towarzyszą zdjęcia gotowych realizacji.

zamkniety
Aby przeczytać cały artykuł, kup dostęp do Muratora ONLINE

Będziesz korzystać z całego Murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych

Wydanie: Murator 10/2015 Tekst Elżbieta Borkowska-Gorączko
warto przeczytać