Przed wyborem projektu

Wygodnie na tarasie

Joanna Wichniewicz
Joanna Wichniewicz

Spędzony tam czas jest podwójnie przyjemny, a posiłki smakują dwa razy lepiej. Wszystko to pod warunkiem, że odpowiednio wcześnie zatroszczymy się o swoją wygodę, bezpieczeństwo i zapewnienie sobie dodatkowych atrakcji.

Taras jest przedłużeniem wnętrza pozwalającym w pełni wykorzystać przewagę domu nad choćby największym mieszkaniem. Przez długie miesiące (znacznie dłużej, niż sądzą mieszkańcy bloków) służy do spożywania posiłków, odpoczynku, a nawet do pracy. W zacisznym miejscu osłoniętym od wiatru nawet jesienią (choć wtedy w trochę cieplejszym ubraniu) jest przyjemniej niż w zamkniętym pomieszczeniu. Myśląc o domu, nie traktujmy tarasu jako dodatku – to jedna z ogromnych zalet mieszkania na swoim.

W słońcu i w cieniu

Wybór miejsca na taras jest bardzo istotny. Jeśli chcemy z niego korzystać przez dużą część roku, pamiętajmy, że na większości terenu Polski wieją przeważnie wiatry zachodnie. Taras od zachodu będzie narażony na ich podmuchy. Latem prażące słońce oraz ciepło oddawane przez nagrzane w dzień mury i posadzkę zachodniego tarasu spowodują, że uciekając przed nieznośnym gorącem, przeniesiemy się z niego do jakiegoś zacienionego miejsca. Bardziej korzystne wydaje się usytuowanie tarasu od strony południowo-wschodniej, najlepiej w zagięciu domu, tak żeby od zachodu znajdowała się ściana budynku. To najlepsze zabezpieczenie przed wiatrem i popołudniowym słońcem w miesiącach letnich. Taras osłonięty od słońca i wiatru będzie wykorzystywany chętniej i częściej.

Od kaprysów pogody uniezależnia nas dach. Jeśli wielkość działki i nasz budżet na to pozwalają, warto pomyśleć o tarasie przynajmniej częściowo zadaszonym. Decyzje dotyczące niektórych rozwiązań (podcień, przedłużony okap lub osobny dach nad tarasem) zapadają na etapie opracowywania lub wyboru projektu domu, na inne rzeczy można się zdecydować później. Do tej drugiej grupy należy markiza, którą często stosuje się w przypadku tarasów od południa. Pamiętajmy jednak, że sprawdza się ona jako ochrona od słońca, ale nie od wiatru. Pod wpływem jego silnych podmuchów zwija się automatycznie. Poza tym wymaga zasilania elektrycznego – ręczne sterowanie to ciężka praca.

Przed promieniami słońca chronią również konstrukcje takie jak drewniane i aluminiowe trejaże, lekkie szklane daszki albo rozsuwane oranżerie. Można też osłonić taras od wiatru wysokim żywopłotem, przy okazji zacieniającym go od strony zachodniej. Warto pamiętać, że w południe słońce stoi wysoko, ale rano i po południu wędruje po niebie i jego promienie docierają na zadaszony taras i głębiej do wnętrza domu. Jest to przyjemne jesienią i wiosną, kiedy jesteśmy spragnieni światła słonecznego, latem bywa uciążliwe.

Wygodnie na tarasie

Aby taras należycie spełniał swoją funkcję, należy przemyśleć jego usytuowanie względem stron świata, połączenie z domem i ogrodem, wielkość i kształt. Projekt domu: Samotna gwiazda – Murator M217, autorka projektu: architekt Katarzyna Słupeczańska

rys. Katalog Murator POOJEKTY DOMÓW

W artykule znajdziesz:

  • podpowiedzi, gdzie najlepiej zlokalizować taras, biorąc pod uwagę strony świata (czyli wystawienie na działanie słońca i podmuchy wiatru)
  • wskazówki, jakie wymiary powinien mieć taras jadalniany, wypoczynkowy i taki zaprojektowany z myślą o organizowaniu na nim przyjęć
  • rady, jak doświetlić taką przestrzeń po zapadnięciu zmroku
  • ciekawe rysunki przedstawiające różne typy tarasów
zamkniety
Aby przeczytać cały artykuł, kup dostęp do Muratora ONLINE

Będziesz korzystać z całego Murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych

Wydanie: Murator 3/2017 Tekst i projekty tarasów architekt Joanna Wichniewicz
warto przeczytać