Wypraszamy kreta

Anna Śmiałek
Anna Śmiałek

To niewielkie zwierzę potrafi narobić szkód w ogrodzie. Dlatego, mimo że tępi szkodniki niszczące rośliny, większość z nas chce go wyprosić z posesji. Tylko jak to zrobić skutecznie?

Kret ma kiepski wzrok, ale znakomity słuch oraz włosy czuciowe na pysku i ogonie, bardzo czułe na drgania. Dzięki temu w korytarzach (na głębokości 20-50 cm, średnicy ok. 6 cm, rozciągających się na długość 100-200 m i obejmujących zwykle teren 2000-6000 m²) bez problemu lokalizuje swoje ofiary (dżdżownice, owady i ich larwy, ślimaki, żaby, małe gryzonie). Korytarze drąży z prędkością 12-15 m/h i patroluje je co kilka godzin, wypychając jednorazowo 100-150 g ziemi. Podkopuje przy tym korzenie roślin, na powierzchni zaś tworzy kretowiska. To wielki samotnik i zwykle jest na posesji tylko jeden. Jest zwierzęciem chronionym i nie wolno go zabijać, dlatego trzeba go skłonić do opuszczenia ogrodu. Jak to zrobić?

Wypraszamy kreta
fot. Jerzy Romanowski

W artykule znajdziesz:

  • sprawdzone sposoby, jak się pozbyć kreta z ogrodu, na przykład jakie zapachy i dźwięki go odstraszą
  • informacj o pułapkach na kreta, gotowych odstraszaczach dźwiękowych oraz środkach chemicznych pomocnych w walce z nieproszonym gościem w ogrodzie
  • rady, co zrobić, by nie dopuścić do jego wstępu na posesję
zamkniety
Aby przeczytać cały artykuł, kup dostęp do Muratora ONLINE

Będziesz korzystać z całego Murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych

Tekst Anna Śmiałek
Wydanie Numer Specjalny „Wymarzony ogród” 2/2011
warto przeczytać
tematy z okładki